Съдържание
Описание
Варна е български град, най-големият в Северна България и на българското Черноморие, както и третият най-голям в страната. Населението му по данни на НСИ към 2017 година е 344 748 души.
Варна е транспортен, икономически, културен, туристически и военен център в региона, а в града се намира и Адмиралтейството на българските Въоръжени сили.
Прякорът на града е „морската столица“ на България.
Местоположение на Варна
Административно градът е център на едноименните Община и Област. Разположен е на брега на Черно море и Варненското езеро, а през града минават редица транспортни връзки като международният път Е87, автомагистралите Хемус и Черно море, железопътна линия, а в него се намират и пристанище и летище.
Най-близките населени места са Кранево, Кичево, Каменар, Аксаково, Тополи, Казашко, Звездица и Крушките.
Туризъм в града
Варна е основният курортен център в региона, а и по българското Черноморие. В градът се помещават повече от 110 хотела, близо 100 къщи за гости, както и бунгала, апартаменти и квартири под наем и други. Има от всичко за всеки и в зависимост от вашия бюджет и вашите желание, може да намерите най-подходящото място за вас.
Освен плажуването и морето, Варна предоставя и редица други възможности за туризъм, като например пешеходен, вело и екотуризъм.
В града има и десетки ресторанти, барове, заведения, клубове и прочие, в които може да се насладите на хубава храна и приятно прекарано време.
Забележителности, които да посетите
В града може да посетите десетки културни, исторически, археологически и съвременни забележителности, сред които:
- Местните молове
- Музеят на здравето
- Регионалният исторически музей
- Музеят на възраждането
- Музеят на куклите
- Местната Катедрала
- Римските терми
- Етнографският музей
- Планетариумът
- Музеят на историята на Варна
- Делфинариумът
- Аквариумът във Варна
- Военноморският музей
- Музеят по история на медицината
- Дворецът на културата и спорта
- Морската градина
- Местният зоопарк
- Варненският некропол
- Дворецът Евксиноград
И редица други. Може да посетите и някои от множеството плажове.
В близост до Варна също има редица забележителности, които си заслужават да бъдат посетени.
История на Варна
Варна е един от най-древните градове, не само в България и Европа, но и в Света. През 1972 година е открит Варненският халколитен некропол, за който се смята, че е на над 6000 години стара. В некропола са открити редица предмети от мед, бронз, кремък, сребро и глина, както и най-старото златно съкровище в човешката история.
На брега на Варненския залив се намира крепостта Одесос, с която е свързана античната и средновековна история на града. Крепостта е основана от гръцки колонисти от град Милет около 570 година преди Христа. Изградена е близо до стари тракийско селище, намирало се на територията на днешния град. През следващите години и векове градът се превръща в основен търговски център в Черно море.
През 15 година след Христа градът става част от Римската империя и бива обграден с римски крепостни стени. През 395 година градът става част от Източната римска империя (Византийска империя). Крепостта бива нападната и разрушена през 7 век от нашествията на славяни и авари, а градът бива изоставен. Името Варна се споменава за първи път във византийските хроники от Патриарх Никифор и Теофан Изповедник през 680 година.
В края 8 век българската държава присъединява града към своята територия, докато през 970 година Византия си я връща. През 1190 година цар Иван Асен I освобождава Варна и тя остава в българско владение през почти целия период на Второто българско царство. През 1389 година османските войски завладяват Варна и тя става трайно владение на Османската империя.
През целия османски период градът остава важен транспортен и търговски център, а населението на града се превръща в преобладаващо турско, особено през 18 и 19 век.
Значението на Варна се обуславя и от прекарването на телеграфна линия по време на Кримската война (1853-1856), както и изграждането на железопътната линия Русе-Варна през 1866 година.
Варна става част от новосъздадената българска държава през 1878 година и веднага се превръща в един от основните центрове на страната, като в града се изгражда пристанище, щаб на Военноморските сили, параходно дружество, както и българският морски флот.
За кратко, между 1949 и 1956 година градът носи името Сталин в чест на Йосиф Сталин.