Съдържание
Описание
Дуранкулак е българско село, което е разположено североизточната част на страната.
Населението му е 371 души, по данни на ГРАО към 2015 година.
Селото е най-източното разположено в цяла България и слънцето там изгрява приблизително 18 минути по-рано отколкото в София. Дуранкулак е и най-голямото село в своята община.
Местоположение на Дуранкулак
Административно то е част от Община Шабла и Област Добрич. Географски то се намира в полетата на Южна Добруджа и е последното българско селище преди границата с Румъния.
През селото преминава първокласният републикански път 9, част от международната пътна мрежа Е87, а само на няколко километра е Черноморското крайбрежие.
Най-близките населени места са Стаевци, Граничар, Захари Стояново и Ваклино.
Туризъм в Дуранкулак
Селото разполага с четири къщи за гости и едно бунгало. Най-голямата от къщите разполага с 9 места. Повечето от тях предлагат базови удобства и почти никакви екстри.
Близостта на селото до морското крайбрежие и до съседна Румъния са по-силният му атрибут.
Най-близкият румънски град Мангалия е на 16 км, а големият румънски град Констанца е на 60. Черноморското крайбрежие е само на 3 км, а на юг се намират и редица български курорти и села като Крапец, Тюленово, Камен бряг, нос Калиакра и прочие.
Интересни забележителности в района
Само на 1 км, по пътя между Дуранкулак и Стаевци, се намира Паметникът на загиналите в Дуранкулашкия бунт от 1900 година. Представлява голям каменен паметник, изобразяващ забрадена жена, а под нея има надпис, в памет на загиналите.
На 2 км източно се намира първият пралеоисторически музей на открито в България, наречен Големият остров. Той се намира в западната част на едноименното Дуранкулашко езеро. Мястото е с особено местно и национално значение, тъй като там е открит най-големият некропол от праисторическо време, а освен това и най-старата каменна архитектура на целия Европейски континент.
Самото Дуранкулашко езеро е защитена местност, в която се опазват повече от 260 застрашени от изчезване видове риби, животни, птици и растения. Местността е със свободен достъп, но се охранява и в нея има строго определени правила за спазване.
На 4 км източно от селото се намира нос Карталбурун. Висок е близо 20 метра и представлява кафяв отвесен земен шкарп. Името му е турско и в превод означава Орлов нос. Върху носа е построен кей, който е подходящ за посетители.
В радиус от 10 км може да посетите най-разнообразни популярни български плажове и носове, като:
- Крапец;
- Дуранкулак;
- Карвуна;
- Нос Сиврибурун;
- Езерец;
- Шабленска Тузла;
- И редица други.
История на селището
Дуранкулак е едно от най-древните селища по българските земи, като археологическото му значение е равно с градове като София, Варна, Градешница, Телиш и Караново. Смята се, че на мястото на днешното село е имало селище още от ранния неолит.
Днешният Дуранкулак възниква по време на османския период и е имал българско население още от основаването си, което се смята, че е около първата половина на 19 век. Тогава, характерно за периода и региона, се заселват изселници от източната част на Стара планина, предимно Ямболско, Карнобатско, Котелско и Старозагорско. В този период интензивно заселване на хора има и от други етноси, като най-многобройни са турци, гагаузите и татарите. Румънците са имали маргинално присъствие през този период.
През 1878 година Дуранкулак е едно от най-развитите села в региона. То става част от новата българска държава и получава административен статут на общински център.
След Балканските и Първата световна война (1912-1919 г.) Дуранкулак става част от Румънската държава, но запазва статута си на община.
През 1940 година, по силата на Крайовската спогодба, селото, заедно с цяла Южна Добруджа, се връщат в територията на България. В края на 40-те години, обаче, Дуранкулак губи статута си на общински център за сметка на Шабла.